Vzhledem k tomu, že močová inkontinence není jedno onemocnění, ale příznak, výsledek mnoha různých stavů, je pro správnou léčbu její přesná diagnostika zásadně důležitá. Musíme rozlišit, jestli se jedná o infekci močových cest, poruchu funkce močového měchýře, močové trubice nebo uvolnění jejich závěsného aparátu, vedoucí k poruše jejich funkce. Zjištujeme případné sestupy dělohy či poševních stěn, uvolnění jejich závěsů, hodnotíme stav svalů pánevního dna atd.
Vyšetření začíná vždy běžným gynekologickým vyšetření, sestávajícím z vyšetření v zrcadlech a bimanuálního vyšetření. Sledujeme případnou změnu velikosti a především polohy orgánů v klidu a při maximálním zatlačení pacientky.
V případě potřeby doplňujeme ultrazvukové vyšetření vnitřních orgánů vaginální sondou.
Infekce močových cest jsou velmi častou příčinou močových obtíží a proto kultivační vyšetření moči a stěrů z močové trubice je prvním krokem cílené diagnostiky. Mnohdy odhalí bakteriální či jiné původce infekcí a jejich přeléčením dojde k ústupu obtíží. Navíc, k dalším krokům diagnostiky je nutné, aby močové cesty byly prosty jakýchkoliv bakterií.
Základem diagnostiky Vašich obtíží je vyšetření funkce močového měchýře a močové trubice. Právě porucha jejich funkce je nejčastější příčinou neudržení moči. K tomu slouží tzv. urodynamické vyšetření - sestávající z několika dílčích vyšetření:
Cystometrie - kdy plněním močového měchýře a současným monitorováním tlaku v něm jsme schopní stanovit jeho správnou či porušenou funkci (jeho roztažnost, kapacitu, reakci na náplň)
Měření tlakového profilu močové trubice (Urethral Pressure Profile - UPP) při kterém protahováním tenké cévky močovou trubicí jsme schopni posoudit její funkci, která je zásadní pro „uzavření moči“ v močovém měchýři čili pro její udržení. (Močová trubice je mimo moment močení jakousi „ zátkou v láhvi“, zadržující její obsah).
Měření průtoku moče (Uroflowmetrie - UFM), kdy pacient je na improvizovaném WC ponechán o samotě a vyzván k vymočení. Citlivé snímače pak snímají průtok moče a dle něj stanovujeme způsob vyprazdňování močového měchýře a jeho poruchy, zůstává-li po vymočení ještě nějaká zbytková moč v močovém měchýř apod.
Na urodynamické vyšetření navazují další specializovaná klinická vyšetření:
Různé klinické testy, kdy při naplněném močovém měchýři sledujeme únik moči při zatlačení, kašli či podobných manévrech vleže, vsedě či vestoje.
Specializované ultrazvukové vyšetření polohy a pohyblivosti močového měchýře a močové trubice se provádí přiložením sondy zvenku na hráz nebo jejím zavedení do pochvy při plném močovém měchýři a vyzváním k zatlačení či kašli.
Cystoskopie je vizuální metoda prohlížení vnitřku močového měchýře, jeho tvaru, stavu sliznice, podslizničních struktur, vyústění močovodů a průchodu moči z ledvin do měchýře.
Tzv. kalibrací uretry zjišťujeme kovovými olivkami její průchodnost a pátráme po nepravidelnostech jejího tvaru a především případných zúženích.